piątek, 12 października 2012

Ministerstwo Sprawiedliwości nareszcie zrobiło ukłon w stronę przedsiębiorców i uruchomiło nową, ulepszoną  wyszukiwarkę KRS.

Już nie trzeba jechać do sądu i płacić opłaty sądowej. Można pobrać i wydrukować aktualny odpis z KRS, który wygląda identycznie jak ten uzyskany z sądu i również jest honorowany na równi z wydrukiem otrzymanym z sądu.

Link do wyszukiwarki KRS on line znajdą państwo na naszej stronie internetowej w zakładce „Linki”:

http://www.wiktoria.lublin.pl/tresc,linki.htmldata publikacji: 11.07.2012

09:44, monika.zalewa , Informacje
Link Dodaj komentarz »

Jeśli mieszkasz w Lublinie, lub często tu bywasz i planujesz otworzyć firmę, umów się z nami na bezpłatne konsultacje.

Poradzimy Ci jakie rozwiązania podatkowe wybrać, żeby były odpowiednie dla Ciebie i Twojej przyszłej firmy, odpowiemy na pytania dotyczące ZUS i inne. Doradzimy również biznesowo.

 

ZADZWOŃ!  Ta rozmowa naprawdę NIC NIE KOSZTUJE!

081 745 05 71Data publikacji: 18.05.2012

09:44, monika.zalewa , Informacje
Link Dodaj komentarz »

W pierwszej części cyklu miałeś Czytelniku okazję dowiedzieć się w skrócie,  do czego potrzebna jest przedsiębiorcy ewidencja księgowa. Ten temat z pewnością rozwinę w przyszłości w zaplanowanym cyklu dotyczącym finansowych podstaw prowadzenia Biznesu. Na razie poprzestańmy na ogólnej wiedzy na ten temat i przyjrzyjmy się bliżej rodzajom ewidencji księgowej oraz formom opodatkowania dochodu występującym w praktyce.

Jak już wspomniałam wcześniej, ewidencja księgowa przybiera dwie formy:

- podatkowej księgi przychodów i rozchodów

- ksiąg handlowych

Natomiast formy opodatkowania dochodu mogą być następujące:

- karta podatkowa

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

- zasady ogólne

- podatek liniowy

W tym miejscu warto zauważyć, że pomimo istnienia kilku możliwości, Twój wybór Czytelniku  jest dość ograniczony.

Właściwie wybór rodzaju ewidencji księgowej należy zacząć od zastanowienia się nad formą opodatkowania dochodów. Jeśli zdecydowałbyś się (zakładając, że spełniasz odpowiednie warunki) na opłacanie podatku w formie karty podatkowej lub ryczałtu, to nie będziesz już miał obowiązku prowadzenia żadnej z dwóch wymienionych przeze mnie ewidencji księgowych. Jeśli jednak nie, wówczas zarówno ewidencję księgową jak i sposób opodatkowania swoich dochodów wybierzesz niezależnie od siebie. Bez względu na to, czy korzystniej dla Ciebie będzie przyjąć zasady ogólne, czy podatek liniowy, to i tak dochód musi być ustalony na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych.

Omawiając w kolejnych częściach cyklu każdą z ewidencji, opiszę kiedy można ją stosować, a kiedy nie. Podam wady i zalety każdej z nich, tak, abyś mógł świadomie dokonać wyboru tam, gdzie ten wybór jest możliwy.

Formy opodatkowania dochodu to temat na następny cykl artykułów.Data publikacji: 7.05.2012

Ewidencja księgowa to w tradycyjnym znaczeniu książka, lub księga, do której wpisujemy nasze przychody i koszty.  A mówiąc językiem bardziej księgowym jest to księga w której ujmujemy zdarzenia gospodarcze podzielone na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt (a czasem kilkaset) kategorii. Podstawowymi kategoriami są wspomniane już przychody – czyli to co udało nam się uzyskać ze sprzedaży naszych produktów lub usług, oraz koszty – czyli wydatki, które musieliśmy poczynić w związku z naszą działalnością. W zależności od rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej, szczegółowość podziału tych podstawowych kategorii może być większa, ale o tym napiszę później.

Oprócz podstawowej ewidencji księgowej przedsiębiorca, chce lub musi prowadzić inne ewidencje zwane pomocniczymi. Do takich pomocniczych ewidencji zalicza się np. książkę w której będziemy zapisywać zakupione przez nas środki trwałe.

Jaki jest cel prowadzenia ewidencji księgowej i ewidencji pomocniczych?

Po pierwsze ewidencja księgowa jest nam potrzebna po to, żeby prawidłowo ustalić wysokość uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. Wielkości te posłużą nam do obliczenia dochodu – czyli tego co nam zostaje po zakończeniu danego miesiąca.

Przychody – koszty = dochód

Wysokość uzyskanego dochodu stanowi z kolei podstawę do obliczenia podatku za dany miesiąc. Podatek z kolei musi być w prawidłowej wysokości w odpowiednim terminie wpłacony na rachunek urzędu skarbowego.

Ewidencja księgowa jest więc ważnym narzędziem w prowadzeniu Biznesu, ponieważ daje nam wiedzę o tym ile zarobiliśmy oraz podstawę do rozliczenia się z urzędem.

W praktyce występują dwa rodzaje ewidencji księgowej. Nie każda będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego Biznesu i nie zawsze też będziesz musiał stosować ewidencję księgową, żeby rozliczyć się z urzędem. Żeby jednak wiedzieć, jakie rozwiązanie wybrać, powinieneś zapoznać się z ogólnymi zasadami obydwu ewidencji, oraz poznać formy opodatkowania dochodu.

Jednak o tym opowiem w następnej części artykułu. 

Data publikacji: 30.04.2012 r.1 , 2 , 3 , 4 , 5