Blog > Komentarze do wpisu

Zmiany w PIT i CIT na 2013 r. - drżyjcie podatnicy

Od stycznia 2013 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące podatków dochodowych z tytułu prowadzonej działalności. Najważniejsza zmiana dotyczy zaliczania kosztów działalności do kosztów podatkowych. Będzie to uzależnione od dokonania zapłaty. Jeśli wiec nie zapłacisz swojego zobowiązania ani w terminie płatności, ani w ciągu kolejnych 30 dni, będziesz musiał skorygować swoje koszty podatkowe o tę niezapłaconą fakturę. Jeśli takich faktur będzie więcej, kwota korekty będzie obejmowała wszystkie takie faktury. Jeśli nie zapłacisz choćby w części, będziesz musiał zmniejszyć koszty o tę niezapłaconą część.

Pierwszym pomysłem, jaki mógłby się zrodzić w odpowiedzi na takie przepisy, jest wydłużenie terminów płatności, tak aby nie robić sobie kłopotów, jednak ustawa ogranicza taką możliwość. Jeśli więc termin płatności na fakturze będzie dłuższy niż 60 dni, korekty kosztów trzeba będzie dokonać w 90-tym dniu od daty ujęcia faktury w kosztach.

Tak mniej więcej wygląda nowy mechanizm zaliczania do kosztów podatkowych. Jednak już dziś wiadomo, że poziom komplikacji z tego tytułu będzie wysoki, szczególnie w firmach handlowych i produkcyjnych, gdzie do kosztów podatkowych zaliczana jest wartość sprzedanych towarów lub produktów metodami uproszczonymi (FIFO, LIFO, średnia ważona). Jak w tej sytuacji korygować koszty? Na to nie ma jeszcze odpowiedzi. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Ile jeszcze komplikacji się zrodzi? Pokaże jak zwykle życie.

Niebawem na blogu pomysł na uniknięcie kłopotów związanych z powyższymi zmianami.

środa, 02 stycznia 2013, monika.zalewa

Polecane wpisy

Komentarze
aleexaa
2013/06/16 10:22:03
No cóż, z praktyki można powiedzieć, że to niesamowicie upierdliwa regulacja....
-
monika.zalewa
2013/06/17 07:29:29
Niestety :( Ale tak samo trudno będzie później inspektorom skarbowym :)