Blog > Komentarze do wpisu

Zmiany w VAT cz.1 - mały podatnik i metoda kasowa

O tym jak rozpoznać małego podatnika pisałam już na blogu w poście "Mały podatnik w podatku VAT", natomiast o metodzie kasowej w kształcie obowiązującym do końca tego roku w poście: "Metoda kasowa w podatku VAT". Dziś o zmianach, a właściwie jednej, za to bardzo istotnej, która sprawi, ze metoda ta może się okazać nadzwyczaj atrakcyjna, szczególnie w świetle innych zmian, które nastąpią niebawem.

Tak jak pisałam wcześniej, rozliczanie się z podatku VAT metodą kasową polega na tym, że sprzedaż ujmujemy do VAT w okresie, w którym otrzymaliśmy płatność za daną fakturę, natomiast VAT od zakupów mogliśmy odliczyć w okresie w którym dokonaliśmy płatności za nie. Problem z metodą kasową polegał na tym, że była niesymetryczna. W sprzedaży należało ująć nie tylko zapłacone przez kontrahentów faktury, ale również te niezapłacone, jeśli płatność nie wpłynęła do nas w ciągu 90 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Zmiana w przepisach wprowadza symetrię do tego rozwiązania. Oznacza to, że znika limit 90 dni. Od 1 stycznia obie strony podatku VAT będą traktowane jednakowo - nie ma zapłaty, nie ma podatku.

Wydaje się więc, że wprowadzenie tylko tej jednej zmiany sprawi, że metoda ta stanie się dużo popularniejsza. A przed nami inne, które mogą spowodować, że metoda kasowa stanie się hitem wśród małych podatników. Dla mnie osobiście takim impulsem mogą być przepisy o uldze na złe długi w kształcie w jakim zaistnieją po nowym roku. O tym jednak napiszę za kilka dni.wtorek, 18 grudnia 2012, monika.zalewa

Polecane wpisy

Komentarze
jak-to-sie-robi
2012/12/18 14:58:22
bardzo ciekawe
-
pscottie150
2012/12/18 16:51:17
Oryginalne :)