Blog > Komentarze do wpisu

Metoda kasowa w podatku VAT

Rozliczanie się z podatku VAT metodą kasową jest przywilejem małych podatników, tzn. takich u których obrót brutto za poprzedni rok był niższy niż 1.200.000 EURO (zobacz tutaj).

Ogólnie mówiąc, metoda ta polega na rozliczaniu podatku VAT od faktur z których należność została uregulowana. Jednak zasada ta nie działa symetrycznie. Oznacza to, że o ile jedynym warunkiem odliczenia podatku od zakupów (naliczonego) jest uregulowanie zobowiązań za te zakupy, o tyle warunek uregulowania należności za wystawione faktury został ograniczony do 90 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli w tym czasie nie wpłynie zapłata, lub należność z faktury nie zostanie uregulowana w inny sposób (np. poprzez kompensatę) to w 90 dniu VAT z faktury sprzedaży, podlega rozliczeniu z urzędem skarbowym. Mówiąc fachowo - w 90 dniu do daty wydania towaru lub wykonania usługi powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu, a podatek VAT rozliczymy w tym miesiącu lub kwartale na który przypada ten 90-ty dzień.

Czy metoda kasowa jest dobra, czy zła, czy jest uproszczeniem, czy utrudnieniem? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W jednym z najbliższych postów spróbuję przedstawić różne aspekty związane z metodą kasową, tak abyście mogli przemyśleć sobie wszelkie za i przeciw i zdecydować, czy ta metoda jest dla Was.

 

czwartek, 18 października 2012, monika.zalewa

Polecane wpisy