Blog > Komentarze do wpisu

Mały podatnik w podatku VAT

Kilka wpisów wcześniej (TUTAJ) mogliście się zapoznać z zasadami ustalania wielkości przedsiębiorstwa, co jak już wiecie, ma znaczenie choćby wtedy kiedy jesteście kontrolowani. Od wielkości przedsiębiorstwa bowiem zależy liczba dni jakie może przeznaczyć na kontrolę dany organ (urząd skarbowy, czy ZUS).

Dziś przedstawię zasady ustalania wielkości przedsiębiorstwa na potrzeby podatku VAT, ponieważ ustawa o VAT określa pojęcie tzw. małego podatnika.

Jedynym warunkiem jaki należy spełnić, żeby zaliczyć się do kategorii małych podatników, jest obrót za poprzedni rok nie przekraczający 1.200.000 EURO, co w przeliczeniu na złote w 2012 roku stanowi kwotę 5.324.000 zł. Zwrócić jednak należy uwagę, że do limitu wlicza się również podatek VAT.


Tak więc chcąc sprawdzić czy masz status małego podatnika musisz wziąć pod uwagę kwoty brutto (razem z podatkiem VAT) uzyskane ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy i porównać z limitem.

Co daje posiadanie statusu małego podatnika w podatku VAT? Daje on możliwość rozliczania się z podatku VAT metodą kasową o której napiszę w jednym z najbliższych postów.

środa, 17 października 2012, monika.zalewa

Polecane wpisy

Komentarze
2016/10/05 14:18:58
dziękuję za informacje i fajny artykuł! Ja mam jednoosobową działalność gospodarczą i czasem nie mogę się w tym wszystkim pozbierać, na szczęście pomógł mi www.ifirma.pl/ceidg/wa/Poradnik/coToJestJednoosobowaDG