Blog > Komentarze do wpisu

Ewidencja księgowa cz.1 - wprowadzenie

Ewidencja księgowa to w tradycyjnym znaczeniu książka, lub księga, do której wpisujemy nasze przychody i koszty.  A mówiąc językiem bardziej księgowym jest to księga w której ujmujemy zdarzenia gospodarcze podzielone na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt (a czasem kilkaset) kategorii. Podstawowymi kategoriami są wspomniane już przychody – czyli to co udało nam się uzyskać ze sprzedaży naszych produktów lub usług, oraz koszty – czyli wydatki, które musieliśmy poczynić w związku z naszą działalnością. W zależności od rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej, szczegółowość podziału tych podstawowych kategorii może być większa, ale o tym napiszę później.

Oprócz podstawowej ewidencji księgowej przedsiębiorca, chce lub musi prowadzić inne ewidencje zwane pomocniczymi. Do takich pomocniczych ewidencji zalicza się np. książkę w której będziemy zapisywać zakupione przez nas środki trwałe.

Jaki jest cel prowadzenia ewidencji księgowej i ewidencji pomocniczych?

Po pierwsze ewidencja księgowa jest nam potrzebna po to, żeby prawidłowo ustalić wysokość uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. Wielkości te posłużą nam do obliczenia dochodu – czyli tego co nam zostaje po zakończeniu danego miesiąca.

Przychody – koszty = dochód

Wysokość uzyskanego dochodu stanowi z kolei podstawę do obliczenia podatku za dany miesiąc. Podatek z kolei musi być w prawidłowej wysokości w odpowiednim terminie wpłacony na rachunek urzędu skarbowego.

Ewidencja księgowa jest więc ważnym narzędziem w prowadzeniu Biznesu, ponieważ daje nam wiedzę o tym ile zarobiliśmy oraz podstawę do rozliczenia się z urzędem.

W praktyce występują dwa rodzaje ewidencji księgowej. Nie każda będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego Biznesu i nie zawsze też będziesz musiał stosować ewidencję księgową, żeby rozliczyć się z urzędem. Żeby jednak wiedzieć, jakie rozwiązanie wybrać, powinieneś zapoznać się z ogólnymi zasadami obydwu ewidencji, oraz poznać formy opodatkowania dochodu.

Jednak o tym opowiem w następnej części artykułu. 

Data publikacji: 30.04.2012 r.piątek, 12 października 2012, monika.zalewa

Polecane wpisy

Komentarze
biuro-rachunkowe-torun
2014/06/16 01:46:37
biuro rachunkowe Ceny